English |   | 
تقویم شمسی   17:18 چهارشنبه 2 بهمن ماه، 1398   
Skip Navigation Links

دوره MBA مراقبت های دارویی

 

 1-مقدمه:

با پیشرفت خدمات پزشکی و توزیع دارو و مطرح شدن مفاهیمی مانند حاکمیت بالینی، نگاه به داروسازی بیمارستانی در کشور بسیار تغییر یافته است و لزوم بهینه کردن مدیریت خدمات مربوط به دارو به شدت احساس می شود. مهمترین این تغییرات، مطرح شدن مفهوم مراقبت های دارویی است که منجر به تحول نگاه به داروسازی بیمارستانی از توزیع دارو، به دانش مرتبط با تمامی خدمات مربوط به دارو شده است. با توجه به لزوم تاسیس بخش مراقبت های دارویی در بیمارستان و یا تبدیل داروخانه بیمارستانی به بخش مراقبت های دارویی، نیاز به تربیت مدیرانی وجود دارد که علاوه بر دارا بودن دانش کافی در زمینه های مختلف خدمات دارویی و توزیع دارو در بیمارستان، دانش و مهارت کافی در زمینه علوم انسانی و به ویژه مدیریت نیز داشته باشند. همچنین با توجه به وجود شکل سنتی داروخانه های بیمارستانی و لزوم تبدیل ساختاری آنها به بخش مراقبت های دارویی نیاز به افرادی وجود دارد که توانایی مدیریت تحول و طراحی استراتژیک، برای ایجاد بخشی پویا و کارآمد را داشته باشند. با رویکرد فوق دوره MBA مراقبت های دارویی توسط داروخانه های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به عنوان طلایه دار مراقبت های دارویی در کشور با همکاری دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی گشت تا به تربیت مدیرانی توانمند در این عرصه بپردازد.

رشته کارشناسی ارشد MBA از اوایل دهه1920در آمريكا و سپس در كانادا و اروپا متولد شد. اين رشته كه رسالت اصلي آن آموزش مهارتهاي كاربردي مديريتي به كارشناسان بود، در مدت كوتاهي توانست توسعه قابل توجهي در جهان پيدا كند تا جايي كه امروزه MBA یکی از پرطرفدارترين رشته ها در جهان است.MBA های کاربردی عموماً به صورت دوره های یکساله و تحت عنوان One Year MBA شناخته می شوند. این دوره ها بدون در نظر گرفتن پایان نامه به عنوان دوره ای با هدف کسب مهارتهای عمومی و تخصصی مدیریت تعریف شده اند. در این میان با توجه به اهداف کاربردی مختص رشته های تحصیلی مختلف، طراحی دوره های تخصصی MBA متناسب با نیازهای قشری خاص از متقاضیان می تواند بسیار مفید و کاملاً متناسب با نیازهای ایشان باشد. از جمله این موارد می توان به طراحی دوره های تخصصی MBA برای داروسازان و متخصصین مراقبت­های دارویی اشاره کرد. در این فراخوان، کلیات مربوط به دوره یک ساله MBA ویژه متخصصین مراقبت­های دارویی به صورت کاربردی و نیمه حضوری ارائه شده است.

 

2-اهداف کلی دوره:

·           پرورش مدیران متخصص به منظور ایجاد بخش مراقبت های دارویی در راستای تبدیل داروخانه بیمارستان به بخش مراقبت های دارویی و با هدف کاهش مشکلات مربوط به دارو و دارودرمانی، بهبود سلامت بیمار و کاهش هزینه های درمان

·           ارتقاء توانایی ها، مهارتها و دانش مدیریت و رهبری مدیران بخش مراقبت های دارویی از طریق آموزش علوم مختلف مدیریت

·           زمینه سازی جهت تحول سازمانی و مدیریت آن برای تبدیل داروخانه سنتی بیمارستان به بخش مدرن مراقبت های دارویی

·           آشنایی با اصول مدیریت استراتژیک به منظور طراحی، اجرا و کنترل استراتژی های مراقبت های دارویی

·           آموزش علوم مربوط به مدیریت نیروی انسانی و مالی به منظور اداره بخش مراقبت های دارویی بر اساس اصول علمی مدیریت

·           آموزش اصول خدمات دارویی به منظور ارائه خدمات دارویی نوین در بخش مراقبت های دارویی

 

3-مخاطبین دوره

با توجه به نیاز تحصیل دانش تخصصی در ارائه خدمات نوین دارویی بیشترین مخاطبین این دوره دانش آموختگان داروسازی بالینی و دستیاران این گروه هستند. با توجه به اینکه در بسیاری از بیمارستان ها داروخانه بیمارستان می بایست به بخش مراقبت های دارویی تبدیل شود افرادی که تجربه اداره داروخانه بیمارستان را دارند مخاطب دیگر این دوره آموزشی می باشند. دانش آموختگان داروسازی نیز یکی از مخاطبین مهم این دوره هستند. به منظور توانمند سازی دانشجویان داروسازی برای مدیریت در بخش مراقبت های دارویی دانشجویانی که 140 واحد درسی را گذرانده اند نیز می توانند در این دوره شرکت نمایند. بر همین اساس داوطلبان شرکت در دوره می بایست دارای یکی از مدارک زیر باشند:

·           مدرک داروسازی عمومی

·           مدرک تخصصی داروسازی بالینی

·           گواهی اشتغال به تحصیل به عنوان دستیار داروسازی بالینی

·           گواهی اشتغال به تحصیل در رشته داروسازی با گذراندن 140 واحد درسی

 

4-نحوه برگزاری دوره:

دوره نیمه حضوری MBA با گرایش مراقبت های دارویی، توسط داروخانه های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه می شود. با توجه به ماهیت این دوره و مشغله مخاطبین آن، دوره به صورت نیمه حضوری (حداکثر 6 روز حضور) طراحی و اجرا شده و تمرکز آن بر آموزش پایه اصول سازماندهی و تئوری های مدیریتی متناسب با نیازهای متخصصین مراقبت های دارویی و داروسازان ایرانی است.

دروس دوره یک ساله MBA از یک منظر به سه بخش کلی شامل پایه، اصلی و تخصصی و از منظری دیگر به دو بخش کلی خدمات دارویی و مدیریتی تقسیم شده اند. بر همین اساس این دوره در سه پودمان چهار ماهه اجباری و سمینارها و تجارب عملی اختیاری و بدون گذراندن پایان نامه تعریف شده است.

دوره به صورت ترکیبی از آموزش مجازی و کلاسهای حضوری برگزار می شود. کلاسهای آموزشی حضوری پنجشنبه ها (حداکثر 6 پنجشنبه به صورت حضوری برگزار می شود) و با برنامه ریزی قبلی برگزار می شوند.

در طی برگزاری دوره فعالیت های یاددهی-یادگیری (آزمون های آنلاین، ارسال تکالیف، شرکت در فوروم و ...) از طریق سامانه یادگیری الکترونیکی دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می شود و آزمون کلی هر پودمان در پایان آن به شيوه حضوري برگزار مي گردد.

اولین دوره MBA مراقبت های دارویی از 4 اردیبهشت 92 آغاز و در اردیبهشت 93 پایان می یابد.

در پایان دوره به شرکت کنندکان مدرک one year MBA با گرایش مراقبت های دارویی از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران اعطا خواهد شد.

 

5- بلوک حضوری:

داوطلبان می بایست امکان حضور در بلوک های حضوری را داشته باشند. کلاسهای حضوری عمدتا در روزهای پنجشنبه برگزار می شود. همچنین امکان صرف وقتی معادل 8 تا 12 ساعت در هفته برای فراگیری جلسات مجازی برای شرکت در دوره ضروری می باشد.

 

6- هزینه دوره

هزینه دوره شامل هزینه آموزش بخش اجباری برنامه و تدارکات و پشتیبانی بخش های حضوری برنامه بوده و معادل 57500000 ریال(پنجاه و هفت ملیون و پانصد هزار ریال) است که 50% آن به صورت نقدی قبل از شروع دوره در زمان ثبت نام از داوطلبان اخذ خواهد شد و مابقی آن در 2 فقره چک تا انتهای دوره اخذ می شود.

توجه: همراه داشتن اصل فیش واریزی در اولین روز بخش حضوری برنامه ضروری است.

 

7- مدارک لازم در روز ثبت نام:

داوطلبان لازم است در روز چهارشنبه مورخه 4/2/92 با در دست داشتن مدارک زیر به دانشکده مجازی به آدرس: بلوار کشاورز، خیابان نادری، بن بست دولتشاهی، پلاک 2، سالن B1 ساعت 10-8 صبح مراجعه نمایند.

1.         کارت شناسایی عکس دار معتبر

2.         اصل فیش واریزی به مبلغ 000/500/29 ریال به شماره حساب و مشخصات زیر:

 

3.         دو فقره چک هر یک به مبلغ 000/000/14 ریال به تاریخ­های 20/6/92 و 20/11/92 ، در وجه شماره حساب  بالا، به نام دانشکده مجازی بابت اقساط شهریه دوره 

 ·            شرکت کنندگان می توانند در صورت تمایل کل مبلغ شهریه را واریز نموده و اصل فیش واریزی را در روز ثبت نام به همراه داشته باشند در این صورت نیازی به تحویل دو فقره چک مدت دار نخواهد بود.

 استرداد شهریه: چنانچه فراگیری در زمان 15 روز پیش از شروع دوره انصراف دهد، کل مبلغ عودت داده می شود. چنانچه در طی بازه زمانی 15 روز تا ابتدای دوره انصراف داده شود، 50 درصد از کل هزینه مسترد می شود و اگر در هر زمانی پس از شروع دوره انصراف داده شود، فقط 30 درصد از شهریه قابل عودت می باشد.

 
ن-
   

سامانه های آموزشی 
     

            

 
 

 

 

 
© تمامی حقوق این سایت برای دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران محفوظ است.