English |   | 
تقویم شمسی   17:14 چهارشنبه 2 بهمن ماه، 1398   
Skip Navigation Links

فراخوان

 دوره نیمه حضوری MBA

با گرایش مراقبت های دارویی

 

 

1-مقدمه:

با پیشرفت خدمات پزشکی و توزیع دارو و مطرح شدن مفاهیمی مانند حاکمیت بالینی، نگاه به داروسازی بیمارستانی در کشور بسیار تغییر یافته است و لزوم بهینه کردن مدیریت خدمات مربوط به دارو به شدت احساس می شود. مهمترین این تغییرات مطرح شدن مفهوم مراقبت های دارویی است که منجر به تحول نگاه به داروسازی بیمارستانی از توزیع دارو به دانش مرتبط با تمامی خدمات مربوط به دارو شده است. با توجه به لزوم تاسیس بخش مراقبت های دارویی در بیمارستان و یا تبدیل داروخانه بیمارستانی به بخش مراقبت­های دارویی، نیاز به تربیت مدیرانی وجود دارد که علاوه بر دارا بودن دانش کافی در زمینه های مختلف خدمات دارویی و توزیع دارو در بیمارستان، دانش و مهارت کافی را نیز در زمینه علوم انسانی و به ویژه مدیریت داشته باشند. همچنین با توجه به وجود شکل سنتی داروخانه­های بیمارستانی و لزوم تبدیل ساختاری آنها به بخش مراقبت­های دارویی نیاز به افرادی وجود دارد که توانایی مدیریت تحول و طراحی استراتژیک را برای ایجاد بخشی پویا و کارآمد داشته باشند. با رویکرد فوق دوره MBA مراقبت های دارویی توسط داروخانه های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان طلایه دار مراقبت های دارویی در کشور با همکاری دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی گشت تا به تربیت مدیرانی توانمند در این عرصه بپردازد.

رشته کارشناسی ارشد MBA از اوایل دهه1920در آمريكا و سپس در كانادا و اروپا متولد شد. اين رشته كه رسالت اصلي آن آموزش مهارت­هاي كاربردي مديريتي به كارشناسان بود، در مدت كوتاهي توانست توسعه قابل توجهي در جهان پيدا كند تا جايي كه امروزه MBA یکی از پرطرفدارترين رشته ها در جهان است. MBAهای کاربردی عموماً به صورت دوره های یکساله و تحت عنوان One Year MBA شناخته می­شوند. این دوره­ها بدون در نظر گرفتن پایان نامه به عنوان دوره­ای با هدف کسب مهارت­های عمومی و تخصصی مدیریت تعریف شده­اند. در این میان با توجه به اهداف کاربردی مختص رشته­های تحصیلی مختلف، طراحی دوره­های تخصصی MBA متناسب با نیازهای قشری خاص از متقاضیان می تواند بسیار مفید و کاملاً متناسب با نیازهای ایشان باشد. از جمله این موارد می توان به طراحی دوره­های تخصصی MBA برای داروسازان و متخصصین مراقبت­های دارویی اشاره کرد. در این فراخوان، کلیات مربوط به دوره یک ساله MBA ویژه متخصصین مراقبت­های دارویی به صورت کاربردی و نیمه حضوری ارائه شده است. متعاقباً در مرحله آینده فرایند فراخوان، اطلاعات دقیق­تر و جزئی­تری اعلام خواهد شد.

 

 

2-اهداف کلی دوره:

·       پرورش مدیران متخصص به منظور ایجاد بخش مراقبت­های دارویی در راستای تبدیل داروخانه بیمارستان به بخش مراقبت­های دارویی و با هدف کاهش مشکلات مربوط به دارو و دارودرمانی، بهبود سلامت بیمار و کاهش هزینه­های درمان

·       ارتقاء توانایی­ها، مهارت­ها و دانش مدیریت و رهبری مدیران بخش مراقبت­های دارویی از طریق آموزش علوم مختلف مدیریت

·       زمینه سازی جهت تحول سازمانی و مدیریت آن برای تبدیل داروخانه سنتی بیمارستان به بخش مدرن مراقبت­های دارویی

·       آشنایی با اصول مدیریت استراتژیک به منظور طراحی، اجرا و کنترل استراتژی­های مراقبت­های دارویی

·       آموزش علوم مربوط به مدیریت نیروی انسانی و مالی به منظور اداره بخش مراقبت­های دارویی بر اساس اصول علمی مدیریت

·       آموزش اصول خدمات دارویی به منظور ارائه خدمات دارویی نوین در بخش مراقبت­های دارویی

 

3-مخاطبین دوره

با توجه به نیاز تحصیل دانش تخصصی در ارائه خدمات نوین دارویی بیشترین مخاطبین این دوره دانش آموختگان داروسازی بالینی و دستیاران این گروه هستند. با توجه به اینکه در بسیاری از بیمارستان­ها داروخانه بیمارستان می­بایست به بخش مراقبت­های دارویی تبدیل شود افرادی که تجربه اداره داروخانه بیمارستان را دارند مخاطب دیگر این دوره آموزشی می باشند. دانش آموختگان داروسازی نیز یکی از مخاطبین مهم این دوره هستند. بر همین اساس داوطلبان شرکت در دوره می بایست دارای یکی از مدارک زیر باشند:

·                مدرک داروسازی عمومی

·                مدرک تخصصی داروسازی بالینی

·                گواهی اشتغال به تحصیل به عنوان دستیار داروسازی بالینی

 

4-کلیات دوره:

دوره نیمه حضوری MBA با گرایش مراقبت­های دارویی، توسط داروخانه­های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه می­شود. با توجه به ماهیت این دوره و مشغله مخاطبین آن، دوره به صورت نیمه حضوری طراحی و اجرا شده و تمرکز آن بر آموزش پایه اصول سازماندهی و تئوری­های مدیریتی متناسب با نیازهای متخصصین مراقبت­های دارویی و داروسازان ایرانی است.

دروس دوره یک ساله MBA از یک منظر به سه بخش کلی شامل پایه، اصلی و تخصصی و از منظری دیگر به دو بخش کلی خدمات دارویی و مدیریتی تقسیم شده­اند.  بر همین اساس این دوره در سه پودمان چهارماهه و بدون گذراندن پایان نامه تعریف شده است. دروس به شرح زیر ارائه خواهند شد:

 

پودمان 2-  دروس اصلی (مدیریتی)

دروس پایه خدمات دارویی

عنوان درس

مبانی ارتقاء تجویز و مصرف دارو در بیمارستان

دروس مدیریتی

تئوری­های مدیریت و سازمان

 

مدیریت مالی

 

حسابداری برای مدیران

 

 

 

پودمان 2-  دروس اصلی (مدیریتی)

دروس اصلی مدیریتی

عنوان درس

مدیریت رفتار سازمانی

مدیریت بازاریابی

اقتصاد برای مدیران

 

 

 

پودمان 3- دروس تخصصی (مدیریتی)

دروس تخصصی مدیریتی

عنوان درس

مدیریت تولید و موجودی­ها

مدیریت زنجیره تامین

مدیریت استراتژیک

مدیریت منابع انسانی

 

 

5- بلوک حضوری

دوره به صورت ترکیبی از آموزش از راه دور و کلاس­های حضوری برگزار می­شود. کلاس­های آموزشی حضوری پنجشنبه و جمعه­ها  (یک هفته در میان) و  با برنامه ریزی قبلی برگزار می­شوند. آزمون کلی هر پودمان در پایان هر پودمان به شيوه حضوري برگزارمي­گردد. باتوجه به ارائه قسمت­های عمده­ای از هر واحد به صورت مجازی، شرکت کنندگان می­بایست به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند.

 در پایان دوره به شرکت کنندکان مدرک One year MBA با گرایش مراقبت­های دارویی از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران (دانشکده مجازی ،داروخانه­های بیمارستانی و مرکز تحقیقات تجویز و مصرف منطقی دارو) اعطا خواهد شد.

 

6-زمانبندی دوره:

 

 

شرح

تاریخ

ثبت نام اولیه

 6 تیر 1394 الی 20 تیر 1394

بررسی مدارک و گزینش

20 تیر 1394 الی 31 تیر 1394

مصاحبه حضوری

7 و 8 مرداد 1394

اعلام نتایج

14 مرداد 1394

تکمیل ثبت نام-انجام پروسه مالی و انتخاب واحد

17 و 18 مرداد 1394

شروع دوره (پودمان 1)

5 شهریور 1394

 

 

7-هزینه دوره:

هزینه دوره شامل هزینه آموزش بخش اجباری برنامه ، تدارکات و پشتیبانی بخش­های حضوری برنامه بوده و عبارت است از 73500000 ریال(معادل هفت میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومانکه 50% آن به صورت نقدی قبل از شروع دوره در زمان ثبت نام از داوطلبان اخذ خواهد شد و مابقی آن در 2 فقره چک تا انتهای دوره اخذ می شود.

v                   مبلغ 850000 ریال (معادل هشتاد و پنج هزار تومان )  بابت هزینه ثبت نام و مصاحبه هنگام ثبت نام اولیه دریافت می­گردد.

 

 

8-مدارک مورد نیاز و الزامات برای ثبت نام:

متقاضیان این دوره آموزشی می­بایست مدارک خود را  از تاریخ  6 تیر ماه سال جاری لغایت 20 تیر ماه از طریق اینجا ارسال نمایند. این مدارک عبارتند از:

v        تصویر کارت ملی

v        تصویر عکس پرسنلی

v        تصویر آخرین مدرک تحصیلی

v        رزومه علمی و یا اجرایی

 

9- مدارک لازم جهت تکمیل ثبت نام ، انجام فرآیند مالی و انتخاب واحد:

داوطلبان لازم است در تاریخ های 17 و 18 مرداد ماه از ساعت 12-9 صبح، با در دست داشتن مدارک زیر به دانشکده مجازی به آدرس: بلوار کشاورز، خیابان نادری، بن بست دولتشاهی، پلاک 2  مراجعه نمایند.

1-      کارت شناسایی عکس دار معتبر

2-        اصل فیش واریزی به مبلغ 36750000 ریال در وجه شماره حساب زیر

 

شماره حساب: 27619004/42کد شناسه: 003041100029/26

بانک: ملت شعبه: هجرت کد بانک: 6340/4

به نام: درآمدهای غیردرمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

3-     دو فقره چک هر یک به مبلغ 18375000 ریال به تاریخ­های 1394.09.01 و 1395.01.20، در وجه شماره حساب 27619004/42 به نام درآمدهای غیردرمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران به کد شناسه 003041100029/26 بابت اقساط شهریه دوره.

 

 

لازم به توضیح است تحویل چک­ها در روز ثبت نام الزامی می­باشد.

شرکت کنندگان می توانند در صورت تمایل کل مبلغ شهریه را واریز نموده و اصل فیش واریزی را در روز ثبت نام به همراه داشته باشند در این صورت نیازی به تحویل دو فقره چک مدت دار نخواهد بود.

4-  استرداد شهریه: چنانچه فراگیری در زمان 15 روز پیش از شروع دوره انصراف دهد، کل مبلغ عودت داده می شود. چنانچه در طی بازه زمانی 15 روز تا ابتدای دوره انصراف داده شود، 50 درصد از کل هزینه مسترد می­شود و اگر در هر زمانی پس از شروع دوره انصراف داده شود، فقط 30 درصد از شهریه قابل عودت می­باشد.

 

10- نحوه پذيرش

پذیرش از طریق مصاحبه حضوري وبه صورت غيرمتمركز توسط دانشگاه انجام می­شود.

عدم حضور داوطلبان درآن انصراف محسوب شده وانجام مصاحبه مجدد امكان­پذير نخواهد بود.

داوطلبان لازم است توانايي و مهارت كار با كامپيوتر درحد مهارت­هاي اول (مفاهيم پايه فنآوري اطلاعات)، دوم (آشنايي با سيستم عامل) و سوم (اطلاعات وارتباطات) ICDL را داشته باشند. ظرفیت شرکت کنندگان دوره 30 نفر می باشد.

 

11 – برگزاري مصاحبه حضوری

مصاحبه  حضوری در تاریخ 7 و 8مرداد ماه برگزار می­شود. محل برگزاری مصاحبه آدرس زیر می باشد:

آدرس: میدان هفت تیر- خیابان کریم خان زند- نبش خردمند جنوبی- پلاک 92- طبقه ششم

ساعت برگزاری متعاقباً اعلام می گردد.

 

v          جهت رفع سوالات مربوط به ثبت نام، مدارک مورد نیاز، مصاحبه حضوری و برگزاری دوره  با شماره تلفن 88322028 خانم یزدی تماس حاصل فرمایید.

ن-
   

سامانه های آموزشی 
     

            

 
 

 

 

 
© تمامی حقوق این سایت برای دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران محفوظ است.