English |   | 
تقویم شمسی   5:18 دوشنبه 7 اسفند ماه، 1396   
Skip Navigation Links

 

فراخوان دوره نیمه حضوری MBA 
با گرایش مراقبت های دارویی

1-مقدمه:

با پیشرفت خدمات پزشکی و توزیع دارو و مطرح شدن مفاهیمی مانند حاکمیت بالینی، نگاه به داروسازی بیمارستانی در کشور بسیار تغییر یافته است و لزوم بهینه کردن مدیریت خدمات مربوط به دارو به شدت احساس می شود. مهمترین این تغییرات، مطرح شدن مفهوم مراقبت های دارویی است که منجر به تحول نگاه به داروسازی بیمارستانی از توزیع دارو، به دانش مرتبط با تمامی خدمات مربوط به دارو شده است. با توجه به لزوم تاسیس بخش مراقبت های دارویی در بیمارستان و یا تبدیل داروخانه بیمارستانی به بخش مراقبت های دارویی، نیاز به تربیت مدیرانی وجود دارد که علاوه بر دارا بودن دانش کافی در زمینه های مختلف خدمات دارویی و توزیع دارو در بیمارستان، دانش و مهارت کافی در زمینه علوم انسانی و به ویژه مدیریت نیز داشته باشند. همچنین با توجه به وجود شکل سنتی داروخانه های بیمارستانی و لزوم تبدیل ساختاری آنها به بخش مراقبت های دارویی نیاز به افرادی وجود دارد که توانایی مدیریت تحول و طراحی استراتژیک، برای ایجاد بخشی پویا و کارآمد را داشته باشند. با رویکرد فوق دوره MBA مراقبت های دارویی توسط داروخانه های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به عنوان طلایه دار مراقبت های دارویی در کشور با همکاری دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی گشت تا به تربیت مدیرانی توانمند در این عرصه بپردازد.

رشته کارشناسی ارشد MBA از اوایل دهه1920در آمريكا و سپس در كانادا و اروپا متولد شد. اين رشته كه رسالت اصلي آن آموزش مهارتهاي كاربردي مديريتي به كارشناسان بود، در مدت كوتاهي توانست توسعه قابل توجهي در جهان پيدا كند تا جايي كه امروزه MBA یکی از پرطرفدارترين رشته ها در جهان است.MBA های کاربردی عموماً به صورت دوره های یکساله و تحت عنوان One Year MBA شناخته می شوند. این دوره ها بدون در نظر گرفتن پایان نامه به عنوان دوره ای با هدف کسب مهارتهای عمومی و تخصصی مدیریت تعریف شده اند. در این میان با توجه به اهداف کاربردی مختص رشته های تحصیلی مختلف، طراحی دوره های تخصصی MBA متناسب با نیازهای قشری خاص از متقاضیان می تواند بسیار مفید و کاملاً متناسب با نیازهای ایشان باشد. از جمله این موارد می توان به طراحی دوره های تخصصی MBA برای داروسازان و متخصصین مراقبت­های دارویی اشاره کرد. در این فراخوان، کلیات مربوط به دوره یک ساله MBA ویژه متخصصین مراقبت­های دارویی به صورت کاربردی و نیمه حضوری ارائه شده است.

 

2-اهداف کلی دوره:

 • پرورش مدیران متخصص به منظور ایجاد بخش مراقبت های دارویی در راستای تبدیل داروخانه بیمارستان به بخش مراقبت های دارویی و با هدف کاهش مشکلات مربوط به دارو و دارودرمانی، بهبود سلامت بیمار و کاهش هزینه های درمان
 • ارتقاء توانایی ها، مهارتها و دانش مدیریت و رهبری مدیران بخش مراقبت های دارویی از طریق آموزش علوم مختلف مدیریت
 • زمینه سازی جهت تحول سازمانی و مدیریت آن برای تبدیل داروخانه سنتی بیمارستان به بخش مدرن مراقبت های دارویی
 • آشنایی با اصول مدیریت استراتژیک به منظور طراحی، اجرا و کنترل استراتژی های مراقبت های دارویی
 • آموزش علوم مربوط به مدیریت نیروی انسانی و مالی به منظور اداره بخش مراقبت های دارویی بر اساس اصول علمی مدیریت
 • آموزش اصول خدمات دارویی به منظور ارائه خدمات دارویی نوین در بخش مراقبت های دارویی

 

3-مخاطبین دوره

با توجه به نیاز تحصیل دانش تخصصی در ارائه خدمات نوین دارویی بیشترین مخاطبین این دوره دانش آموختگان داروسازی بالینی و دستیاران این گروه هستند. با توجه به اینکه در بسیاری از بیمارستان ها داروخانه بیمارستان می بایست به بخش مراقبت های دارویی تبدیل شود افرادی که تجربه اداره داروخانه بیمارستان را دارند مخاطب دیگر این دوره آموزشی می باشند. دانش آموختگان داروسازی نیز یکی از مخاطبین مهم این دوره هستند. به منظور توانمند سازی دانشجویان داروسازی برای مدیریت در بخش مراقبت های دارویی دانشجویانی که 140 واحد درسی را گذرانده اند نیز می توانند در این دوره شرکت نمایند. بر همین اساس داوطلبان شرکت در دوره می بایست دارای یکی از مدارک زیر باشند:

 • مدرک داروسازی عمومی
 • مدرک تخصصی داروسازی بالینی
 • گواهی اشتغال به تحصیل به عنوان دستیار داروسازی بالینی
 • گواهی اشتغال به تحصیل در رشته داروسازی با گذراندن 140 واحد درسی

 

4-نحوه برگزاری دوره:

دوره نیمه حضوری MBA با گرایش مراقبت های دارویی، توسط داروخانه های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه می شود. با توجه به ماهیت این دوره و مشغله مخاطبین آن، دوره به صورت نیمه حضوری (حداکثر 6 روز حضور) طراحی و اجرا شده و تمرکز آن بر آموزش پایه اصول سازماندهی و تئوری های مدیریتی متناسب با نیازهای متخصصین مراقبت های دارویی و داروسازان ایرانی است.

دروس دوره یک ساله MBA از یک منظر به سه بخش کلی شامل پایه، اصلی و تخصصی و از منظری دیگر به دو بخش کلی خدمات دارویی و مدیریتی تقسیم شده اند.  بر همین اساس این دوره در سه پودمان چهار ماهه اجباری و سمینارها و تجارب عملی اختیاری و بدون گذراندن پایان نامه تعریف شده است.

دوره به صورت ترکیبی از آموزش مجازی و کلاسهای حضوری برگزار می شود. کلاسهای آموزشی حضوری پنجشنبه ها (حداکثر 6 پنجشنبه به صورت حضوری برگزار می شود) و با برنامه ریزی قبلی برگزار می شوند.

در طی برگزاری دوره فعالیت های یاددهی-یادگیری (آزمون های آنلاین، ارسال تکالیف، شرکت در فوروم و ...) از طریق سامانه یادگیری الکترونیکی دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می شود و آزمون کلی هر پودمان در پایان آن به شيوه حضوري برگزار مي گردد.

 در پایان دوره به شرکت کنندکان مدرک one year MBA با گرایش مراقبت های دارویی از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران اعطا خواهد شد.

  

5- زمانبندی دوره:

ثبت نام دوره از 25 مهر ماه به شکل الکترونیکی و از طریق مراجعه به همین سایت http://etums.tums.ac.ir   امکان پذیر است.

شرح

تاریخ

ثبت نام

25/7/1391 تا 22/8/1391

مصاحبه حضوری

25/8/1391
(ساعات 9-11 صبح)

اعلام نتایج

8/9/1391

ثبت نام در دوره

متعاقبا اعلام می شود

شروع دوره)نوبت اول)

متعاقبا اعلام می شود

 

 6- نحوه پذيرش

پذیرش از طریق مصاحبه  حضوري و به صورت غيرمتمركز توسط دانشگاه انجام می شود. كسب حداقل نمره تعيين شده در مصاحبه حضوری الزامي است. عدم حضور داوطلبان در مصاحبه انصراف محسوب شده و انجام مصاحبه مجدد امكان پذير نخواهد بود.

داوطلبان لازم است توانايي و مهارت كار با كامپيوتر در حد مهارت هاي اول (مفاهيم پايه فن آوري اطلاعات)، دوم (آشنايي با سيستم عامل) و هفتم (اطلاعات و ارتباطات) ICDL را داشته باشند.

زمان برگزاری مصاحبه حضوری در تاریخ 25 آبان می باشد.

مکان مصاحبه: تهران،خیابان کریمخان زند،داروخانه سیزده آبان،طبقه دوم درتاریخ پنجشنبه 25 آبان ساعات 9 -11 صبح است.

زمانبندی مصاحبه حضوری از طریق تلفن به داوطلبین اطلاع داده خواهد شد.

به همراه داشتن رزومه کاری (CV) جهت انجام مصاحبه الزامیست.

 

7- زمان آغاز دوره

زمان آغاز دوره برای پذیرفته شدگان در دوره بر اساس اولویت تعیین شده در دو نوبت خواهد بود. زمان آغاز دوره برای نوبت اول متعاقبا اعلام می شود.

 

8-  هزینه دوره

هزینه دوره شامل هزینه آموزش بخش اجباری برنامه و تدارکات و پشتیبانی بخش های حضوری برنامه بوده و معادل 57500000 ریال(پنجاه و هفت ملیون و پانصد هزار ریال) است که به صورت نقدی قبل از شروع دوره در زمان ثبت نام از داوطلبان اخذ خواهد شد.

پذیرفته شدگان لازم است این مبلغ را به حساب شماره 42/27619004 بنام درآمدهای غیر درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران نزد بانک ملت شعبه هجرت کد شعبه 6340 به کد شناسه  92/011100029 به نام دانشکده مجازی واریز کرده و اسکن فیش را از طریق سامانه ثبت نام در مهلت فوق ارسال نمایند(ذکر کد شناسه حساب الزامی است).

توجه: همراه داشتن اصل فیش واریزی در اولین روز بخش حضوری برنامه ضروری است و قابل عودت نمی باشد.

 

9- مدارک مورد نیاز و الزامات برای ثبت نام:

داوطلبان می بایست امکان حضور در کلاسهای حضوری را داشته باشند. کلاسهای حضوری در روزهای پنجشنبه (حداکثر 6 پنجشنبه به صورت حضوری برگزار می شود) طبق برنامه ای که متعاقبا اعلام خواهد شد، برگزار می شود. همچنین امکان صرف وقتی معادل 8 تا 12 ساعت در هفته برای فراگیری جلسات مجازی برای شرکت در دوره ضروری می باشد.

متقاضیان این دوره آموزشی می بایست مدارک خود را  از تاریخ 25 مهر ماه سال جاری لغایت 22 آبان از طریق سایت دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران به نشانی الکترونیکی http://etums.tums.ac.ir  ارسال نمایند. این مدارک عبارتند از:

 • تصویر کارت ملی
 • تصویر عکس پرسنلی
 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی بر اساس الزامات ورود به دوره(بند 3 فراخوان)
 • پرداخت الکترونیکی 500000 ریال بابت شرکت در فراخوان و انجام مصاحبه

این هزینه به شکل الکترونیکی در هنگام ثبت نام پرداخت می شود و قابل عودت نمی باشد.

ن-
   
پنجم اسفند روز بزرگداشت خواجه نصیرالدين طوسی و روزمهندس مبارك باد(5/12/1396)
برگزاری آزمون مرحله اول (غربالگری) دهمین دوره المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور(2/12/1396)
قابل توجه داوطلبین واجد شرایط شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (PhD) سال تحصیلی98-97 با استفاده از شرایط استعداد درخشان (1/12/1396)
ايام فاطميه و شهادت ريحانه النبي حضرت فاطمه زهرا(س) تسليت باد (29/11/1396)
بازدید مشاور رئیس دانشگاه ایندیانای آمریکا از دانشکده مجازی (29/11/1396)
نخستین مولتی مدیای آموزشی ویژه والدین کودکان مبتلا به سرطان توسط دانشکده مجازی تولید شد (18/11/1396)
جلسه دفاع نهایی پایان نامه منصور محسن آبادی دانشجوی کارشناسی ارشد یادگیری الکترونیکی برگزارشد(15/11/1396)
جلسه دفاع نهایی پایان نامه داریوش قلی پور دانشجوی کارشناسی ارشد یادگیری الکترونیکی برگزار شد(15/11/1396)
مراسم تکریم و معارفه معاونان و مدیران گروه های آموزشی دانشکده مجازی برگزار شد (14/11/1396)
اعلام بلوک حضوری اول ترم نیمسال دوم 97-96(14/11/1396)

سامانه های آموزشی 
      

 

 

 

 

 

 

© تمامی حقوق این سایت برای دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران محفوظ است.